Понеділок - 9.00-17.00 Вівторок - 9.00-17.00 Середа - 9.00-17.00 Четвер - 9.00-17.00 П'ятниця - 9.00-17.00 Субота - вихідний Неділя - вихідний

Все про «зелений тариф» і не тільки

Альтернативна енергетика – напрям доволі новий для України. Він передбачає поступову відмову від традиційних джерел видобування електроенергії – ТЕС та АЕС. Формування електростанцій, які передбачають отримання електроенергії від невичерпних джерел – кінетичної енергії вітру, води та сонячної енергії, дозволяють суттєво здешевити собівартість електроенергії в майбутньому та вивести її на принципово новий рівень. 


Причини запровадження «зеленого тарифу»

Станом на 2019 років, розвиток альтернативної енергетики в Україні відбувається доволі високими темпами. На даний момент, близько 2% всієї виробленої електроенергії в України припадає саме на енергію сонця, води, вітру. Потужним «двигуном», що стимулює розвиток таких технологій є «зелений тариф» - законодавча програма, яка дозволяє продавати надлишки електроенергії, виробленої електроустановками ВДЕ державі про пільговому тарифу. В результаті, завдяки матеріальному стимулюванню продажів альтернативної електроенергії, кількість об’єктів, на які встановлюються такі установки, з кожним роком зростають більш ніж на 200%. Проте, на сьогоднішній день, в масштабах всієї держави, такі обсяги є порівняно невисокими. Ціна зеленого тарифу, при цьому, встановлюється залежно від року введення електроустановки та її типу. До прикладу, на сонячну енергетику даний тариф становив у 2019 році 573,36 коп за 1кВт*год потужності, для вітрових електростанцій - 368,59, для енергії біомаси та малих ГЕС – 122,77 та 84,18 відповідно.

Умови отримання «зеленого тарифу»  для сонячних електростанцій та його переваги

Доволі часто компанії – девелопери сонячних електростанцій пропонують оформлення «зеленого тарифу під ключ», аргументуючи це високою окупністю та стабільною прибутковістю. Серед переваг даного напряму інвестування коштів варто виділити такі переваги:

  • Надійність. Умови надання та купівлі продажу електроенергії на всіх рівнях регламентуються Законодавством України, а саме – постановою НКРЕКП №229 «Про порядок обліку, продажу та розрахунків за вироблену електроенергію від приватних домогосподарств». Крім того, при оформленні ЗТ між власником приватного домогосподарства та ОблЕнерго підписується договір купівлі/продажу аж до 2030 року. Як результат – «зелений тариф» в Україні являє собою один з найбільш надійних варіантів інвестицій на сьогоднішній день.
  • Доступність. Впродовж останніх 4 років, ціни на обладнання сонячної енергетики (панелі, інвертори) знизилися більш ніж на 50%. Крім того, для необхідної суми коштів, фізичній чи юридичній особі можна взяти кредит під «зелений тариф», який в більшості областей України частково відшкодовується районними адміністраціями. Загалом, якщо говорити про програму «зелений тариф», ціна купленого обладнання нівелюється прибутком, отриманим від продажу. При чому, з кожним роком, період окупності станції зменшується.
  • Поширеність. Дана програма може запроваджуватись на різних рівнях та об’єктах функціонування. Як «зелений тариф» для приватних осіб, так і «зелений тариф» для бізнесу являють собою швидкоокупний проект для інвестування.  Щодо поширеності даної програми по містах України, то тут ситуація така: у 2014 році, коли тільки почала працювати система «зелений тариф», Львів став одним з міст – піонерів у даній галузі. Також перші сонячні електростанції було встановлено у Києві, Дніпропетровську, Одесі. Високі показники генерації приватних сонячних електростанцій демонструють Тернопільська та Івано-Франківська область. Загалом, станом на кінець 3-го кварталу 2018 року, по Україні налічується більше 6000 приватних домогосподарств, що встановили сонячну електростанцію та підключили її під «зелений тариф».

 


Зважаючи на всі аспекти функціонування та особливості роботи програми «зелений тариф» однозначно можна стверджувати, що оформлення «зеленого тарифу» в Україні – є вигідною інвестицією в альтернативні джерела енергетики, яка забезпечує доволі швидку окупність, а в подальшому – і високий рівень прибутковості.


Comments

Write Comment